تبلیغات
.
.

کوله یا کوله پشتی پیشاهنگی

 

کوله یا کوله پشتی پیشاهنگی (بعلت در خواستها و سوالات مکرر دوستان !!! )

 

با اینکه می خواستم برم بخوابم ؛ ولی بخاطر گل روی ماه شما ماه رویان ماه نو

 

کوله پشتی پیشاهنگی پر اهمیت ترین وسیله یا ابزار مورد نیاز برای یک پیشاهنگ حتی به آن مادر ابزار پیشاهنگی میگویند چرا که تمام ابزار در آن قرار می گیرد

کوله پشتی پیشاهنگی در میان وسائل یک پیشاهنگ با اهمیت ترین وسیله است.از آنجا که تمام وسایل یک پیشاهنگ باید در یک کوله پشتی حمل شود و راحتی آن تاثیر بسزایی در حرکت شخص دارد لذا کوله پشتی نیز به مروز زمان دچار تحولات زیادی شده است. ابتدا کوله پشتی ها دارای زین مخصوص در بیرون بود و اگر به تصاویر قدیمی نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که تمامی کوله پشتی های قدیمی دارای زین فلزی از بیرون هستند. امروزه از این نوع کوله پشتی های زین دار بسیار نادر تولید می شوند و اکثر کول هایی که زین آن ها در داخل قراردارد مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه قرار گرفتن کوله پشتی با توجه به خصوصیات فیزیکی پشت انسان بسیار مهم است و بدین منظور کوله پشتی های مدرن تماما قابل تنظیم از نظر ارتفاع و نحوه قرار گرفتن بر روی شانه تا کمر می باشند. در تکنولوژی ساخت کوله های جدیدتر حتی بند شانه آن ها قابل تنظیم به نسبت عرض شانه نیز است.
پس از تنظیم کوله پشتی موضوع پارچه های استفاده شده در آن ها و وزن خود کوله پشتی نیز مد نظر سازندگان قرار گرفته است. امروزه در ساخت کوله پشتی های جدید حتی روکش ضدباران نیز برای آن ها پیش بینی می شود که در زیر کوله در جیب مخصوصی به کوله پشتی نصب است و در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. ( که اصطلاحا به آن
کوله رین کاور می گویند )

کوله پشتی های فنی که بیشتر مورد استفاده سنگ نوردان قرار می گیرند ، همواره به طریقی ساخته می شودند که کاملا تراز با عرض کمر انسان باشند تا به هنگام عبور از شکاف های باریک درست از همان نقطه ای که انسان قادر به عبور کردن است با همان کوله پشتی هم امکان عبور وجود ادشته باشد. برای این کوله پشتی ها در کناره ، جیب قرار داده نمی شود.
از نکات دیگر در مورد کوله پشتی سهل بودن بند ها و سگگ های اتصالات آن است تولید کنندگان بیشتر سعی دارند از سگک ها واتصالاتی استفاده کنند که سرعت دست یابی به وسائل کوله پشتی افزایش یابد.

امروزه در کوله های جدید حتی یک زیپ فوق العاده برای دست یابی به وسط کوله پشتی قرار داده می شود تا فرد در صورت لزوم از طریق آن زیپ بتواند وسیله مورد نظر را که در زیر سایر لوازم است سریعا بردارد و نیازی به بیرون ریختن سایر وسائل نباشد. جیب ها در کوله پشتی نیز قابل توجه هستن و امروزه به نوع و نحوه قرار گرفتن آن ها توجه زیادی می شود.کوله پشتی ها بر حسب فضای داخل با واحد لیتر اندازه گیری می شوند. بعبارتی واحد سنجش حجم کوله لیتر است.، مانند کوله 90 لیتری یا 45 لیتری اینکه یک
پیشاهنگ چه وسائلی را در کوله خود قرار می دهد و نوع و حخم وسائل چگونه است ، ارتباط مستقیم با تعداد روز های برنامه یک پیشاهنگ دارد. لازم است توجه کنیم که عبارت کوله دو روزه و یا سه روزه چندان جالب نیست ، چراکه ممکن است فردی برای برنامه دو روزه نیاز به کوله پشتی 70 لیتری داشته باشد ولی فرد دیگری در همان منطقه برای اجرای برنامه سه روزه بتواند از کوله 50 لیتری هم استفاده کند. این موضوع به وسایل قرار داده شده در داخل کوله پشتی مربوط می شود که این وسائل هر مقدار عالیتر باشند ، طبیعتا کم حجم تر با کارائی بالاتر است.

 

http://www.irandeserts.com/dddssss_files/c-9.gif

 

 کوله پشتی یک روزه و یا کوله معمولی


در سفرهای یک روزه و صخره نوردی کاربرد دارد. کوچک است اما تعادل خوبی دارد. بعضی از وسایل رادر جیبهای بیرونی آن میتوان قرار داد. برای حمل بار اضافی نیز امکاناتی دارد. بر روی شانه ها لایه نرمی وجود دارد. برای متعادل ماندن آن یک کمربند هم برای کمر تعبیه شده است.

کوله با بار اضافی آویزان


برای حمل بار سنگین ساخته شده است و میتواند تعادل را خوب حفظ کند. بیشتر وزن آن روی رانها است. با فاصله در روی پشت قرار میگیرد که این باعث میشود در روزهای گرم شما راحت تر باشید.
به ساختمان اصلی کوله پشتی میتوان وسایل دیگری را هم اضافه کرد. همچنین گاهی بند گردنی نیز اضافه میشود که در حفظ تعادل هنگام حمل بار سنگین به ما کمک میکند.

کوله پشتی کاملاً بسته شده بدون بار اضافی


برای تعادل بهتر بر روی پشت سوار میشود و حمل آن در مانورها آسانتر است. اگر شما در پیاده روی طولانی، دوچرخه سواری، اسکی،
پیشاهنگی و کوهنوردی مشکل دارید از Frame internal استفاده کنید. این کوله پشتی محکمتر بسته میشود و امکان کج و نامتعادل شدن آن کمتر است. در پایان سفر وقتی که بار شما سبک تر شد، کیف را میتوان مطابق با بار تنظیم کرد.

کوله شکل پذیر


هم به عنوان کوله پشتی و هم به عنوان چمدان کاربرد دارد. با زیپ بسته میشود. این کیف برای چک کردن مفید است مثلاً در فرودگاه برای بازدید وسایل، لازم نیست که بندها و حمایل آن را باز کنیم.

کوله مدل پک بورد


برای حمل وسایل خیلی سنگین مثل قایق موتوری یا کرجی استفاده میشود. به دلیل اینکه میتوان هر چیزی را با تسمه به آن نصب و حمل کرد. این مدل همچنین انعطاف پذیر است.

انواع کوله پشتی
پک بورد
کوله یک روزه
کوله یک روزه مدل دار
کوله معمولی
کوله با بار اضافی
کوله بسته
کوله شکل پذیر
پک بورد

کوله پشتی زنانه


خانمها باید کوله پشتی مناسب با فیزیک بدنشان انتخاب کنند. مدل زنانه را بعضی از کارخانه ها می سازند.

بلندی کوله پشتی


معمولاً زنان بالاتنه کوتاهتر نسبت به مردان دارند. کوله پشتی مردان و بندهای قسمت رانها وزن آن را کم میکند درحالی که شانه های زنان بیشتر بار را تحمل میکنند.

حفظ و نگهداری بار روی شانه


خانمها معمولاً شانه های باریکتری دارند. حمایل تسمه های شانه ها مخصوصاً هنگام بالا و پایین رفتن بازو و دست لیز میخورد. درنتیجه لایه های پهن آن، سینه را محصور میکند.

تسمه پایین تنه


تسمه ران مردان برای اندام خانمها مناسب نیست زیرا در قسمت انتهایی در پایین تنه خانمها فرو میرود.

انتخاب کوله


یک کوله مناسب باید وزن را روی شانه ها و رانها تقسیم کند و مناسب با وسایل و احتیاجات شما در سفر باشد.

 

 

خصوصیات کیف


حجم
برطبق احتیاجات و هر وسیله ای که در سفر لازم دارید اندازه کوله مشخص میشود. این وسایل را در یک کیسه زباله بزرگ بریزید و ارتفاع، طول و عرض آن را به اینچ یا سانتیمتر اندازه گیری کنید. ترکیب این اعداد در ابعاد اینچ مکعب یا سانتیمتر مکعب حجم کوله مورد نیاز شما را نشان میدهد.
اشخاص بالاتنه های متفاوتی دارند. ارتفاع از انتهای گردن تا نشیمنگاه را بالاتنه گویند. کوله باید متناسب و هماهنگ با ارتفاع بالاتنه شما باشد.

عرض پشت
کوله باید به حد کافی باریک باشد. درحین پیاده روی نوسان و تعادل کوله باید به گونه ای باشد که شما را اذیت و محدود نکند.

تنظیم
باید قرار دادن وسایل در کوله با تعدیل و تنظیم باشد به طوری که حمل یک کوله پر از وسایل راحت باشد.

وسایل
یک کوله پشتی با بند و تسمه های خوب انتخاب کنید.

(بند یا تسمه ران)
تسمه های رانی و کمربندها باید لایه لایه باشند. کمربندهای تنظیم شده باید در طرفین تعادل داشته باشد. وجود تعادل باعث میشود که کوله روی کمر قرار گرفته به معده و شکم شما فشار وارد نکند. تسمه رانی و کمری دو سوم وزن کوله را تحمل کند.

جیب ها
جیب ها را چک کنید و حتماً جای اضافی برای نگه داشتن وسایل داشته باشد.
کوله پشتی های جدید یک حالت منحنی شکلی دارد که این را میتوان مناسب با پشت ازطریق نگهدارنده آلومینیومی آن تغییر داد.
یک کمربند لایه دار هم تعبیه شده است که با کمر منطبق میشود و حدود دو سوم وزن کوله را به رانها منتقل میکند و باقی وزن بین شانه ها و استخوان پشت تقسیم میشود.

 

 

http://www.irandeserts.com/dddssss_files/c-9.gif


کوله پشتی و وسایل

 


وسایل را چگونه در کوله پشتی جا دهیم؟


* هیچ وسیله سنگینی را روی پشت خود قرار ندهید.
* اشیاء و وسایل سبک و کوچک را در نایلون قرار دهید تا ته کوله پشتی نیفتد و یا آنها را در جیبهای کنار هم قرار دهید.
اجسام سنگین را به صورت عمودی متناسب با سطح زمین در کیف قرار میدهیم. اگر زمین نرم باشد داخل کیف اشیاء سنگین را کمی بالاتر میگذاریم. با این کار مرکزثقل زمین بالا می آید و بیشتر وزن روی رانها می افتد. اگر زمین ناهموار باشد یا میدان دید شما کم باشد اشیاء سنگین را در ته کوله و نزدیک بدن قرار میدهیم. این حالت بیشتر در اسکی، دوچرخه سواری ،
کوهنوردی و پیشاهنگی استفاده میشود. با این کار مرکز ثقل زمین پایین قرار میگیرد.
* توزیع یا تقسیم وزن در زنان نسبت به مردان متفاوت تر است. زنان در قسمت پشت و کفل سنگین تر هستند. بنابراین اشیاء سنگین را باید پایین تر قرار داد.
* لوازمی مثل نقشه ها، دوربینها، بطریهای آب، قمقمه ها و مواد غذایی باید دردسترس باشد. اینها را در جای مناسبی مثل جیب ها و یا قسمتهای دست یافتنی قرار دهید.
* لوازمی مثل لباسهای خیس یا بطریهای سوخت را باید در نایلون پلاستیکی طوری قرار داد که احتمال نشت نباشد.
کوله پشتی ارتشی
برای حمل بارهایی که به یک طرف سنگینی میکنند، استفاده میشود. یک کمربند کمری و همچنین بندی که از جلو بسته میشود. جهت حمل بارهای اضافی بسیار مفید هستند.

 

کوله پیشاهنگی

 

 

نگهداری کوله پشتی
برای رفع کردن عیب کوله پشتی قبل و بعد از استفاده آن را چک و بررسی کنید.
بررسی کردن آن
* هیچ کدام از سگک ها گم یا کج نشده باشند.
* کمربندها و حمایل پاره نشده باشند.
* هیچ کدام از قسمتهای کوله پشتی با کوله اصطکاک نداشته باشند. این قسمتها شامل تبر یخ شکن و غیره میباشد.
* کوله پشتی با خاکستر آتش سوراخ نشده باشد، قبل از استفاده از کوله پشتی تمام این مسایل را چک و حل میکنیم.

کیف حمل بار
این نوع کیف سنگین معمولاً برای حمل چادرها، تیرهای چادر و ظروف استفاده میشود. این اشیاء سنگین وزن هستند بنابراین باید کاملاً ثابت شده و سر نخورند. این کیف کاملاً بسته میشود و به راحتی در اتومبیل، پشت فرد، قایق، هواپیما، سورتمه و غیره قابل حمل است. همچنین به شکل کوله پشتی میتوان آن را به پشت بست.

کوله مدل سر هندی
از پوست دباغی شده آهو ساخته میشود. به صورت یک تکه است، بار باید در قسمت باز و مقابل پا قرار بگیرد. پایه های پشتی به هم متصل هستند و در جلو پیشانی بسته میشوند.

 

امید وارم مطلب مورد بهره برداریتون قرار گرفته باشه ...

 

 

طلایه دار و پیشاهنگ باشید

 

نوشته شده در تاریخ 23 شهریور 91 توسط فاطمه سلمانیان
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

موضوعات

پیوند ها

لینكستان

آمار سایت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتPichak go Up

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی